Postup - twistr dutinka

 Na dovče v Maďarsku jsem se nechala “ovanout” duchem jejich kultury, kde korálky hrají podstatnou roli. A jelikož jistě máte doma mnozí rokajlové korálky a vlasec se dá také sehnat, tak jsem se vrhla na postup na takovou dutinku :-)!

 Pomůcky: světlý vlasec síla 0,2mm stačí naám cca 2 metry), rokajlové korálky lososová perleť a čiré s oranžovým průvlekem, lanko s uzávěrem, malý talířek.

 Navlékněte čirý korálek a připevněte korálkovým uzlem, díky kterému se nebude na vlasci skouzat.

Korálkovací uzel:  Vlasec vedem korálkem z leva do prava, a poté ještě jednou, takže vznikne pod korálkem očko.  Dále vlasec vedeme směrem dolů za očkem, čímž se nám očko opticky rozdělí na dvě poloviny.  Poté vlasec vedeme pod očkem a pravým dílem očka předem ven. Poté uzlík zatáhneme.

 Dále navlékneme ještě 7 korálků s tím, že obě barvy pravidelně střídáme. pravý konec vlasce pak vedeme prvním korálkem (tím s korálkovým uzlem) z leva do prava, takže se nám uzavře kroužek z korálků.

 Dále navlékneme lososový korálek na vlasec a vlasec provlékneme následujícím čirým korálkem. Poté opět navlékneme lososový korálek a vlasec protáhneme opět dalším čirým korálkem. Toto opakujeme ještě 2x (čili celkem navlékneme 4 lososové korálky a 4x provlékneme následujícím čirým korálkem).

 Po protažení vlasce čtvrtým čirým korálkem vlasec provlékneme ještě následujícím lososovým korálkem. Ten je už vlastně vyvýšený, protože lososových korálků se nám již vytvořily dvě řady. No a nyní navlékneme čirý korálek a provlékneme následujícím lososovým, to celé uděláme oět celkem 4x. Po posledním provlečení lososovým korálkem provlékneme vlasec opět ještě následujícím čirým korálkem a opět navlékneme lososový korálek a vlasec provlékneme následujícím čirým……….. opět 4x a takto stále opakujeme.

Tím nám vlastně vznikají barevné řady. Sami již po cca 4. řadě uvidíte, jaký korálek máte zrovna navlékat. Důležité je po 4. provleční nezapomenout na ještě jedno provleční tím následujícím korálkem, abychom se vlastně dostli k té druhé barvě. Řady se samy stáčí do šroubovice. Po prvních dvou řadách budete mít pocit, že Vám vychází nesmysl, dutinka se začne formovat až od 3. řady, když stáhnete vlasec!

Jelikož to zní složitěji, než to je, přidávám ještě malované schéma :-)!

 Délku dutinky nechám na Vás. Nicméně zakončíme ji opět korálkovacím uzlem na posledním korálku. Poté již dutinku jen navlékneme na lanko a můžeme dělat parádu :-)!

 

komentářů: 2 k “Postup - twistr dutinka”

  1. Blog Tvořilka.com » Blog, archív » Postup - Kostky, ačkoli je to koule - obšívání korálky Napsal(a):

    [...] barvy. Na cca 2 m dlouhý vlasec navlékneme a připevníme stop korálek (jak na to nejdete zde ) a poté za ním dalších 9 korálků, takže jich máme celkem 10. Poté jehlu protáhneme [...]

  2. Blog Tvořilka.com » Blog, archív » Postup - Pomněnka - obšívání rivoli Napsal(a):

    [...] jeden vetší tyrkysový korálek a navážeme an něm stop uzlík. Poté navlékneme ještě dalších 25 tyrkysových korálků, takže nyní jich je navlečeno 26. [...]

Přidej komentář