Postup - jakože mozaika na textil - tisk na textil mozaiková skladba

 I na trička lze vytvořit vzor inspirovaný mozaikou a je to jednodušší, než se může zdát. Výhodou je, že vyrobené tiskátko pak můžete používat stále, ale vzor může být pokaždé jiný :-)!

Pomůcky: kousek dřívka (uříznutý čtverečke třeba z palubky, prkénka, ale může být i silný karton), kvalitní lepidlo (já preferuji mozaikové), řezací podložka a řezák, nebo ostré nůžky, moosguma (pěnová guma), čtverečkovaný papír ze sešitu, pastelky, pravítko, lihový fix, barvy na textil, textilní polotovar.

 Na moosgumi si lihovým fixem narýsujeme pomocí pravítka čtverečky 1x 1cm  vystříháme je, nebo nařežeme. Celkem si připravíme 25 čtverečků.

 Na prkénko si odměříme čtverec 6×6cm (buď ho máme již přesně uříznuté, nebo si na něj ten rozměr pomocí tužky namalujeme). Připravené čtverečky na prkénko pomocí mozaikového lepidla nalepíme právě do toho čtverce 6×6cm. Jelikož máme 5 čtverečků po 1 cm, tak nám zbyde místo na cca 2 mm mezery, které budou jako spáry na mozaice. lepidlo necháme zaschnout.

Na čtverečkovaný papír si připravíme návrh. Na triko vypadá dobře rozměr cca 18×18cm, což je pří šířce našeho tiskátka 3x tiskátko vedle sebe a pod sebou. Na čtverečkovaném papíře si tedy označíme čtverec 25×25 čtverečků, který představuje čtverečky na tiskátku. Navrhneme si nějaký motiv a podle barev si ho pastelkami vybarvíme, aby se nám pak dobře přenášel na tiskátko. Nezapomeňte, že se vám pak tiskátko obtiskne zrcadlově!!! Když máme hotový obrazec, nějakým fixem si rozdělíme celý čtverek na 9 čtverečků 5×5cm, abychom věděli, co nám představuje tiskátko. Pak už jen na tiskáto natíráte štětcem barvu na textil a natiskneme motiv na triko. Vím, že to zní “srašidelně”, ale myslím, že obrázek Vám napoví :-)! Jinak můžete tiskátko používat úplně náhodně nabarvené, nebo brát tiskátko samostatně a tisknout je vedle sebe, to už je nan vás, je to vlastně jen hra s kostičkami :-)! Nabarvujete různě barevné kostičky klidně na tiskátko současně. Tiskátko můžete po práci omýt vodou, nechat uschnout, uložit a používat zase dál, až budete mít chuť, už Vám zůstane :-)!

No a jak to dopadlo??? Výrobky jsou od frekventatnek semináře pro pracovnice dětských oddělení knihoven, no uznejte, paráááda :-)!

Přidej komentář