Postup - Hranatá spirálka - plochý drát

 Novinkou pro milovníky práce s drátem je drát plochý. Na trhu se zatím objevuje ve 4 barvách a skýtá nám nemalé množství obohacení našich šperků. Jedná se o drát hliníkový bez obsahu niklu, takže pro šperky ideální. A dnes si ukážeme první tip, co s ním.

Pomůcky: ketlovací kleště, plochý drát oranžový, měděný drát síla 1mm, kleště kombinované šperkové, šňůrky a afroháčky

 Štípacími kleštěmi si naštípeme plátky z plochého drátku a to tak dlouhé, jak dlouhé mají být závěsy + cca 7 mm na očko.

 Pomocí ketlovacích kleští stlečujeme drát po jeho okrajích a to cca 7x na jedné straně a 7x na druhé a opět opakujeme, aby se nám drát natahoval rovnoměrně. Podle hustoty vtlační kleští bude husté rytí na drátu.

 Pomocí ketlovacích kleští uděláme na koncích dávěsů očka.

 Uštípneme si asi 12 cm měděného drátu pr. 1 mm a začneme z něj ohábat hranatou spirálku pomocí kombinovaných nebo rovných kleští. Drát chytneme do kleští a za jeho čelistmí drát ohneme. Opět chatneme drát kleštěmi v místě dalšího ohnutí a ohneme drát.

 Spirálku vytváříme tak dlouho, až se dostaneme k délce drátku od ohybu k ohybu, která odpovídá šíři dvou plochých drátků vedle sebe. Tyto dráty pak na toto místo navlékneme.

 Pokračujeme ještě dvojím zahnutím spirály s tím, že uprostřed poslední ohnuté strany zvedneme drát kolmo nahoru.

 Na tomto zvednutí uděláme očko. Tímto očkem pověsíme na afroháček. Stejně uděláme i druhou naušnici, připadně ve větším provedení přívěšek, aby nám vznikla celá sada.

Přidej komentář